Tematem dzisiejszego wpisu będzie odpowiedź na sposób postępowania ze specyficznymi odpadami wytwarzanymi przez gospodarstwa domowe, takimi jak WEEE, przeterminowane lekarstwa, stare meble, baterie, akumulatory, itp.
Definicja odpadów komunalnych jest szeroka i obejmuje wszystkie kategorie odpadów powstających w gospodarstwach domowych, z wyłączeniem pojazdów wycofanych z eksploatacji. Z powyższego łatwo wywieść, że zepsuty komputer (dla niepoznaki określany czasami jako WEEE) oraz inne specyficzne kategorie odpadów stanowią odpady komunalne. Cechą charakterystyczną tych odpadów jest to, że nie możemy nimi gospodarować w sposób typowy dla odpadów komunalnych, czyli „wyrzucać do kosza”, czasem dlatego, że są po prostu za duże :), a czasem ze względu na zakazy wynikające z przepisów szczególnych.
Sposób postępowania ze specyficznymi kategoriami odpadów określa regulamin uchwalany przez gminę, który wskazuje wymagania w zakresie prowadzenia selektywnego zbierania i odbierania odpadów, w tym przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, zużytych opon, a także odpadów zielonych. I tak przeterminowane leki „zostawiamy” w aptekach, zużyte baterie przekazujemy do punktów prowadzonych przez organizację odzysku, meble, odpady wielkogabarytowe i budowlane wywozimy do miejsc wskazanych w regulaminie zazwyczaj za pośrednictwem podmiotów trzecich, zużyte akumulatory i opony przekazujemy stacjom serwisowym, itp.
Z perspektywy mieszkańca rewolucja odpadowa istotnych zmian w określaniu prawnych zasad postępowania z takimi specyficznymi strumieniami odpadów nie wprowadza. Niemniej jednak, w zależności od polityki gmin, zmiany mogą dotyczyć przedsiębiorców zajmujących się odbieraniem lub przetwarzaniem takich odpadów. Jako mieszkańcy gmin możemy mieć jedynie nadzieję, że punktów przyjmujących określone specyficzne strumienie odpadów będzie więcej, zaś cena za ich przyjęcie będzie mniejsza. Czego Państwu i sobie życzmy.
Daniel Chojnacki i Przemysław Zdrajkowski, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka
Źródło - DZP Labour Law Blog: Czy zepsuty komputer jest odpadem komunalnym?
© 2010 Domański Zakrzewski Palinka sp. k. Niektóre prawa zastrzeżone (kliknij, aby dowiedzieć się więcej). Powyższy tekst udostępniany jest na licencji Creative Commons BY ND 3.0 Polska.